Slovník pojmov

PVD vs. DLC úprava hodiniek 

 

Premýšľali ste niekedy ako je možné, že sú vaše hodinky, respektíve ich povrch taký lesklý a žiarivý? Môže za to technológia PVD  (Physical Vapor Deposition), čo je povrchová úprava kovov, ktorá im zaručuje dlhodobý lesklý  vzhľad.  Počas procesu odparovania takéhoto kovu vzniká povlak, ktorý sa usádza na pôvodný metariál hodiniek, čo je najčastejšie nerezová oceľ, v niekoľkých vrstvách, a preto sa táto vrstva nemôže začať olupovať ako napríklad farba. PVD úprava je najčastejšou povrchovou úpravou hodiniek. Táto úprava vašim hodinkám zabezpečí ochranu pred pôsobením korózie, vysokým teplotám či povrchovým škrabancom a takisto im predĺži životnosť pri každodennom nosení.

DLC úprava hodiniek je alternatívnou povrchovou úpravou PVD, ktorá sa však vyznačuje tým, že počas procesu odparovania sa na povrch neusádza kov, ale mikrokryštalický uhlík. Táto metóda je teda o niečo kvalitnejšia, ale na druhej strane aj nákladnejšia, a preto nie je taka rozšírená. DLC povrch má podobné ochranné účinky ako PVD úprava, vzhľad hodiniek je však prevažne matný. 

 

 

Základné typy hodiniek 

 

 • Analógové hodinky ukazujú čas pomocou klasických hodinkových ručičiek. Najčastejšie disponujú hodinovou, minútovou a sekundovou ručičkou. Aby bol čas lepšie rozlíšiteľný, tieto ručičky sú často luminiscenčné.
 • Digitálne hodinky ukazujú čas na displeji pomocou číslic, ručičkami nedisponujú.
 • Kombinované hodinky majú analógové ručiky aj dispej, na ktorom sa čas zobrazuje. Často bývajú v tomto prevedení športové modely hodiniek.
 • Binárne hodinky fungujú na princípe binárnej alebo dvojkovej sústavy. Nedisponujú ručičkami, dokonca ani číslicami, ale čas sa určuje pomocou sčítavania svietiacich LED diód, kde každé svietiace svetlo predstavuje konkrétnu cifru a po správnom určení cifier sa jednoducho zrátajú. 

 

Základné typy strojčekov

 

 • Batériové strojčeky (Quartz) sú najpoužívnejšími strojčekmi v hodinkách. Fungujú na princípe poháňania elektromotora, ktorý posúva ručičky. Takýto pohon hodiniek je typický tým, že sekundová ručička sa posúva v pravidelnom sekundovom intervale. Povolená tolerancia u hodiniek s týmto typom pohonu je ± 15 sekúnd za mesiac.  Baterkový pohon sa používa v analógových ako aj digitálnych hodinkách. Životnosť baterky je zhruba 2 až 3 roky, po uplynutí ktorých by sa mala vymeniť.  
 • Mechanické strojčeky fungujú na princípe mechanického pohonu. Typickým znakom mechanického pohonu je pohyb sekundovej ručičky, ktorá v priebehu sekundy vykoná množstvo malých pohybov. Strojčeky mechanického pohonu sú označované ako kaliber. Hodinky, ktoré majú v sebe tzv. inhouse kaliber sú tie, ktorých strojček je celý vyrobený výrobcom hodiniek. V súčasnosti majú takéto strojčeky napríklad spoločnosti Omega či Breitling. Mechanický strojček je poskladaný z množstva miniatúrnych kovových dielikov (koliesok a skrutiek), ktoré do pohybu uvádza pružina. Podľa spôsobu akým sa pružina rozpohybuje, rozlišujeme  strojčeky s ručným naťahovaním a automatické strojčeky. Chod automatických strojčekov zabezpečuje oscilačné závažie, ktoré sa pohybom ruky, teda nosením hodiniek hýbe, a tým sa naťahuje špirálová pružina. Po asi  šiestich až ôsmich hodinách sú takéto hodinky natiahnuté na maximálnu dobu rezervy chodu, čo predstavuje zhruba 38 až 42 hodín. Vyššie spomínané Omega a Breitling už však vyrábajú kalibre, ktorých rezerva chodu je od 60 do 70 hodín. Naťahovacie hodinky nedisponujú takouto rezervou, a preto je potrebné ich každý deň naťahovať pomocou korunky
 • Kinetický pohon hodiniek funguje na princípe využívania energie ruky, na ktorej sú hodinky nosené. Pohyb vytvára vibrácie, ktoré sa následne prenesú do generátora, ktorý časť energie posunie do strojčeka, ktorý hodinky poháňa a časť energie uchováva v integrovanom kondenzátore. Teda kinetická energia sa premieňa na elektrickú, čím sa dobíja kondenzátor. Hodinky s týmto pohonom vyrába aj populárna japonská značka Seiko. 
 • Solárny pohon hodiniek funguje na princípe solárnych panelov zabudovaných pod ciferníkom, ktoré dobíjajú energiu do kondenzátora. Svetlo, ktoré prechádza cez ciferník dopadá na solárny článok, ktorý premieňa solárnu energiu na elektrickú a zabezpečuje tak nepretržitý pohon hodinkám. Výhodou  hodiniek je to, že sa nabíjajú pri bežnom nosení a netreba v nich meniť baterku. Životnosť solárneho článku je zhruba 10 rokov. Obľúbenými značkami, ktoré vyrábajú hodinky s týmto pohon sú napriklad Casio či Citizen. Citizen má vlastný patentovaný pohon s týmto princípom Eco-Drive.

 

Vodeodolnosť hodiniek 

 

Vodotesnosť hodiniek je zaužívanejší pojem, ale nie je celkom pravdivý, pretože žiadne hodinky neposkytnú absolútnu istotu v tom, že do nich voda neprenikne. Preto je označenie vodeodolnosť (Water resistant) vhodnejšie. Od roku 1990 platí norma ISO 2281, ktorá štandardizovala nižšie stupne vodeodolnosti a norma ISO 6425, z roku 1996, ktorá štandardizovala vyššie stupne vodeodolnosti. Testy, na ktoré sa normy ISO zamerali, skúmali striedanie teploty, hĺbku, tlak vody aj vzduchu, ktoré na hodinky pôsobia. Najčastejšou jednotkou, ktorá sa udáva pri vodeodolnosti je označenie v metroch alebo stopách (m, ft) alebo v jednotkách tlaku v atmosférach alebo baroch (ATM, BAR).  Treba však pamätať aj na to, že testy prebiehajú v ideálnych, respektíve presných podmienkach, ktoré sú za bežných okolností nedosiahnuteľné, a teda aj vodeodolnosť môže byť reálne menšia ako je uvádzaná. Pri výbere hodiniek je vhodnejšie vybrať si také hodinky, ktoré sú aspoň o jeden stupeň odolnejšie, než je maximálna hranica, ktorú chcete tráviť vo vode s hodinkami. Ďalším faktorom je aj skutočnosť, že používaním sa môže znížiť vodeodolnosť hodiniek, a preto je vhodné neprekračovať toto označenie, prípadne s nižším označením hodinky vode vôbec nevystavovať. 

Snímka obrazovky 2016-05-16 o 20.19.26

 

Typy sklíčok

 

Sklíčko hodiniek slúži ako priehľadná ochrana ciferníkov a displejov, bez ktorej sa žiadne hodinky nezaobídu.

 • Akrylátové alebo plastové sklíčko bolo kedysi veľmi používaným typom skla. Tento syntetický materiál sa dodnes používa v nižšej cenovej triede hodiniek a veľmi často aj v hodinkách určených pre deti. Výhodou akrylátových sklíčok je nízka výrobná hodnota a pružnosť. Čo je však dôležitejšie je fakt, že pri rozbití tohto sklíčka sa tvoria tupé črepiny, ktoré minimalizujú zranenia hlavne u detí. Škrabance, ktoré sa na tomto sklíčku tvoria pomerne jednoducho, je možné rozleštiť  špeciálnymi pastami (Displex, Xerapol...) Tento typ sklíčka sa využíva často v potápačských hodinkách.
 • Minerálne sklíčko je najrozšírenejšie a najpoužívanejšie. Odolnosť voči škrabancom výrobcovia dosahujú primiešaním kremeňa. Nie je však nerozbitné, a preto sa môže stať, že silný náraz nevydrží. Pri bežnom nosení je však málo pravdepodobné, že sa poškriabe. Niektoré spoločnosti tieto minerálne sklíčka ďalej zdokonalujú a vylepšujú. Patrí medzi ne aj Seiko, ktorá tieto sklíčka nazvala Hardlex (siedmy stupeň tvrdosti Mohsovej stupnice) a Sapphex, ktorý tvorí medzistupeň medzi sklom a zafírom.
 • Sférické sklíčko je vyrobené takisto za pomoci kremíka a jeho veľkou výhodou je fakt, že vypuklosťou získava vlastnosti šošovky a zabezpečuje lepšiu čitateľnosť, respektíve viditeľnosť času na ciferníku. 
 • Zafírové sklíčko je najžiadanejším materiálom a vyznačuje sa väčšou odolnosťou voči škrabancom ako je to u minerálnych sklíčok. Tento typ sklíčka vzniká synteticky, teda je umelo vyrábané tavením oxidu hlinitého s vodíkom a kyslíkom pri teplote 2000°C. Vzniká teda umelo vytvorený korund s deviatym stupňom tvrdosti. Pri týchto sklíčkach je často súčasťou aj antireflexná (modrastá) vrstva z jednej alebo z oboch strán, ktorá takisto vzniká pomocou chemickej reakcie. Napriek vysokej odolnosti voči poškriabaniu je zafírové sklíčko náchylné na rozbitie pri tvrdších nárazoch alebo pri kontakte s tvrdším materiálom (diamant).  

 

Puzdra a remienky hodiniek 

 

Puzdra hodiniek v sebe ukrývajú všetky dôležité časti, teda strojček, všetky potrebné súčiastky pre správny chod, ale aj ciferník, ktorý je z vrchu pokrytý ochranným sklíčkom. Puzdra ako aj remienky môžu byť vyrobené z rozličných materálov. 

 

 • Keramika je veľmi odolný metariál voči poškriabaniu zároveň je však krehká, a preto je potrebné chrániť ju pred pádmi z výšky či naštiepením. Keramické hodinky vám poskytnú istotu, že nikdy neskorodujú, nevyblednú ani nevyvolajú alergickú reakciu. V súčasnosti sú veľmi módnym trendom nie len dámskych, ale aj pánskych hodinek. 
 • Nerezová alebo ušľachtilá oceľ patrí medzi najpoužívanejšie materiály hodiniek. Takisto ako keramika aj tento materiál odoláva korózii, jeho nevýhodou je však väčšia hmotnosť. Hodinky z tohto materiálu bývajú často povrchovo upravené napríklad pozlátené či postriebrené.  
 • Titánové materiály sa dostávajú stále viac do popredia vďaka svojej pevnosti, ľahkosti, tvrdosti a v neposlednom rade vďaka odolnosti voči korózii. Titánovému materiálu neublíži ani morská voda. Hodinky vyrobené z titánu majú najčastejšie biele prípadne sivé sfarbenie.
 • Plastové puzdra hodiniek sa používajú zväčša pre športové alebo detské modely hodiniek, nakoľko sú veľmi ľahké a neoxidujú. Ich výhodou je aj neschopnosť spôsobiť alergiu.
 • Koža je veľmi častým a kvalitným materiálom remienkov hodiniek. Najčastejšie sa stretávame s kožou teľacou, teda hovädzou alebo bravčovou. Pri luxusnejších modeloch sa môžeme stretnúť napríklad aj s kožou krokodílou. Samozrejme, treba dbať na opatrnosť nie len pri puzdre hodiniek, ale aj pri remienkoch a nevystavovať ich zbytočnému poškodeniu, pretože sa môžu opotrebovať.
 • Kaučuk je najpoužívanejším remienkom najmä pri športových modeloch hodiniek, nakoľko je veľmi pružný a vodeodolný. 
 • Silikónový remienok je podobne ako kaučukový veľmi obľúbený hlavne na športové aktivity, pretože je pružný, vodeodolný a antialergický.
 • Textilné remienky sa vyznačujú predovšetkým nízkou hmotnosťou a cenou a nenáročnou údržbou. Sú vhodné na každodenné nosenie, ale takisto sa môžu vystavovaním nevhodným podmienkach rýchlo poškodiť.  

 

Doplnkové funkcie

 

Alarm – zvukový signál nastavený na presný čas (budík)

Barometer – senzor, ktorý je zabudovaný v hodinkách na meranie atmosférického tlaku, býva často súčasťou športových modelov hodiniek

Dátumovka – ukazovateľ dátumu umiestnený v ciferníku

Dni v týždni – ukazovateľ skratky názvu dní umiestnený v ciferníku

Duálny čas – Zobrazenie času na dvoch ciferníkoch zároveň, pričom jeden ciferník ukazuje aktuálny čas a druhý ciferník ukazuje čas v inom časovom pásme

GPS – navigácia, pomocou ktorej sa určuje presná poloha

Hĺbkomer – funkcia, ktorá slúži na určovanie hĺbky

Krokomer – funkcia, ktorá slúži na sledovanie počtu prejdených krokov

LCD displej – digitálny ukazovateľ času

Luminiscencia – fluorescenčná vrstva, ktorou sú potiahnuté indexy alebo ručičky hodiniek a zabezpečuje lepšiu viditeľnosť na ciferníku v tme/v zlých svetelných podmienkach

Stopky – funkcia merania času s presnosťou na sekundy/stotiny sekúnd

Tachymeter – stupnica nachádzajúca sa na vonkajšom okraji puzdra hodiniek, pomocou ktorej sa meria rýchlosť na základe uplynutého času

Výškomer – senzor určený na meranie nadmorskej výšky

Prečo nakúpiť u nás?

Garantujeme 100 % originalitu

Predávame iba originálne
značkové hodinky od najväčších
európskych distribútorov.

Záručný a pozáručný servis

O Vaše hodinky sa
postaráme aj po uplynutí
záručnej doby.

Bezplatná výmena batérie

Vymeníme Vám batérie
v hodninkách až do 4 rokov
od nákupu.

Doprava zdarma pri
objednávke nad 50€

Poštovné pri objednávkach
do 50€ už od 2,79€

153 výdajných miest na
Slovensku

Zásielku si môžete rozbaliť
a skontrolovať priamo
v odbernom mieste zásielkovne.

30 dní na vrátenie tovaru

U nás máte až mesiac na
vrátenie tovaru.

NEWSLETTER

Nevyplňujte toto pole:
Zadajte svoj e-mail,
na ktorý Vám pošleme
informácie o zľavách a súťažiach

2017 © Watchmarket.sk, všetky práva vyhradené Shoptet.cz Shoptet.cz - e-shop

Tento web používa súbory cookie. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.